Licensed to Portsmouth Northsea SC
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 6.0 21/05/2018 06:45 PM
                     PNSC LC Sprint Meet 2018 - 20/05/2018                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Ruby              10 Co South'ton                     39.16  
  2 Day, Hannah               10 Portsmouth N                     40.77  
  3 Jack, Ellie                9 Trafford Met                     41.69  
  4 North, Betsy               9 Hamble Aq                        42.15  
  5 O'Brien, Nell             10 Ryde SC                          43.75  
  6 Lambert, Amelia           10 RomseyTotton                     43.90  
  7 Aris, Charlotte            9 Locks Heath                      44.16  
  8 Martin, Gabrielle         10 Co South'ton                     45.34  
  9 Ballinger, Angel          10 Ryde SC                          45.72  
 10 Lynch, Evie               10 Co South'ton                     47.37  
 11 Sale, Poppy               10 Locks Heath                      47.46  
 12 Smith, Daisy              10 Locks Heath                      47.51  
 13 Smith, Evie               10 Co South'ton                     47.61  
 14 Tutton, Ellie             10 Eastleigh                        47.71  
 15 Roostaei, Olya            10 Portsmouth N                     47.77  
 16 Bland, Emily              10 Locks Heath                      48.44  
 17 Goddard, Ruby              9 Locks Heath                      49.02  
 18 Coventry, Isabelle        10 Eastleigh                        49.13  
 19 Caws, Jessica             10 Co South'ton                     51.54  
 20 Davies, Lily               9 Co South'ton                     52.18  
 21 Jandusay, Julianne        10 Portsmouth N                     53.68  
 22 Russell, Emily             9 Locks Heath                      55.32  
 23 Morgan, Katie-Grace       10 Locks Heath                      56.62  
 -- Warnes, Holly             10 Alton & Dist                        DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
 -- Grundy, Jorja              9 Eastleigh                           DQ  
      6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn or not
 
Event 1  Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Heap, Olivia              11 Alton & Dist                     38.09  
  2 Rolls, Lexi               11 WildernWaves                     38.35  
  3 Dominiak, Larisa          11 Portsmouth N                     39.83  
  4 Bassett, Alexandra        11 Co South'ton                     40.13  
  5 Likely, Amber             11 Portsmouth N                     41.19  
  6 Robinson, Naomi           11 Portsmouth N                     41.48  
  7 Grinstead, Lexi           11 Alton & Dist                     42.80  
  8 Doncom, Amelia            11 Hamble Aq                        43.12  
  9 Crawford, Rhiannon        11 Co South'ton                     44.54  
 10 Stent, Eleanor            11 Havant & Wat                     45.11  
 11 Beardsall, Charlotte      11 Locks Heath                      45.76  
 12 Cameron, Isabella         11 Portsmouth N                     46.69  
 13 Richards-Kellett, Jessic  11 Portsmouth N                     46.71  
 
Event 1  Girls 12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goddard, Grace            12 Locks Heath                      34.60  
  2 Brown, Madeleine          12 Portsmouth N                     35.12  
  3 O'Connor, Emily           12 Portsmouth N                     36.71  
  4 Smith, Katie              12 Co South'ton                     37.30  
  5 Sutherland, Eva           12 Portsmouth N                     37.77  
  6 Cove, Leah-May            12 WildernWaves                     38.84  
  7 Birkett, Victoria         12 Hamble Aq                        39.11  
  8 Willsher, Tara            12 Co South'ton                     41.02  
  9 Jesson, Milly             12 Co South'ton                     41.38  
 10 Selby, Lucy               12 Locks Heath                      42.30  
 11 Glendinning, Elisha       12 Co South'ton                     43.01  
 12 Frost, Hannah             12 Littleh'pton                     44.88  
 13 Ganado, Zoe               12 Portsmouth N                     44.95  
 -- McNamara, Leila           12 Locks Heath                         DQ  
      6.3 Totally submerged, (except for first 15m following the start or turn) during the race
 
Event 1  Girls 13 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murcott, Eloise           13 Portsmouth N                     34.04  
  2 Mclaren, Amber            13 Hamble Aq                        34.90  
  3 McCulloch, Mia            13 Portsmouth N                     35.36  
  4 Raymond, Ellie            13 Co South'ton                     35.41  
  5 Ayling, Amelia            13 Locks Heath                      35.62  
  6 Hill, Amy                 13 Hamble Aq                        35.75  
  7 Milligan, Jessica         13 Co South'ton                     35.83  
  8 Hawkes, Sophie            13 Portsmouth N                     35.95  
  9 Day, Mia                  13 Locks Heath                      36.06  
 10 Garcia, Ysabelle          13 Co South'ton                     38.25  
 11 Russell, Abigail          13 Locks Heath                      38.97  
 12 Barbary, Isabel           13 Locks Heath                      39.52  
 13 Elston, Rhiannon          13 Portsmouth N                     40.98  
 14 Bee, Jessica              13 WildernWaves                     44.60  
 -- Woolvine, Anya            13 Eastleigh                           DQ  
      6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn or not
 
Event 1  Girls 14 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Critchley, Kelsey         14 Ryde SC                          33.61  
  2 Lamb, Shannon             14 Hamble Aq                        33.68  
  3 Brew, Olivia L            14 Lewes                            33.95  
  4 McCauley-Wright, Freya    14 Portsmouth N                     34.20  
  5 Thompson, Fae             14 Hamble Aq                        34.43  
  6 Aspinall, Molly           14 Hamble Aq                        34.69  
  7 Summerton, Sophie         14 Hamble Aq                        35.43  
  8 Steiner, Lucy             14 Alton & Dist                     35.45  
  9 Pilton, Emily             14 WildernWaves                     36.48  
 10 North, Freya              14 Hamble Aq                        36.62  
 11 Bassett, Gemma            14 Portsmouth N                     37.59  
 12 Marx, Alex                14 Portsmouth N                     37.62  
 13 Page-Webb, Phoebe         14 Portsmouth N                     37.96  
 14 Pabis, Amelia             14 Co South'ton                     38.42  
 15 Foster, Anna L            14 WildernWaves                     39.22  
 16 Hodgson, Bonnie           14 Alton & Dist                     42.65  
 
Event 1  Girls 15 & Over 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willsher, Courtney        15 Co South'ton                     34.69  
  2 Routledge, Charlotte      16 Bracknell                        35.08  
  3 Elford, Louise            15 WildernWaves                     35.70  
  4 Dowling, Katie            15 Co South'ton                     36.28  
  5 Slater, Jessica           15 Co South'ton                     38.18  
  6 Brown, Anezka             15 Co South'ton                     38.99  
  7 Cogger, Charley           15 Ryde SC                          41.38  
  8 Short, Chloe              15 Co South'ton                     45.00  
  9 Juraszczyk, Julia         16 Co South'ton                     45.59  
 
Event 2  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Higgins, Max              10 Kingston Roy                     37.73  
  2 Kelly, Jacob              10 Portsmouth N                     38.89  
  3 Wey, Joe                  10 Alton & Dist                     40.88  
  4 Jebb, Xavi                10 Poole                            42.03  
  5 Emre, George              10 Portsmouth N                     42.98  
  6 Ellis, Toby               10 Locks Heath                      43.94  
  7 Freemantle, Oliver         9 Alton & Dist                     45.50  
  8 Rees, Ned                 10 Portsmouth N                     46.22  
  9 Nizami, Faisal            10 Portsmouth N                     47.27  
 10 Fletcher, Asher            9 Locks Heath                      47.57  
 11 Croll, Joshua             10 Locks Heath                      49.00  
 12 Gledhill-Gilvarry, Thoma  10 Co South'ton                     49.44  
 13 Taplin, Finley             9 Locks Heath                      55.81  
 14 West, Dexter               9 Portsmouth N                     55.97  
 -- Maughan, William          10 Co South'ton                        DQ  
      8.2 Arms not brought backward under the water simultaneously throughout the race (subject
 
Event 2  Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hurr, Judah               11 Portsmouth N                     37.96  
  2 Norris, Finlay            11 Locks Heath                      38.11  
  3 Marchant, Daniel          11 Co South'ton                     40.82  
  4 Adams-Donohoe, Mason      11 Ryde SC                          41.23  
  5 Sheppard, Harry           11 Ryde SC                          41.66  
  6 Valentine, Nathan         11 Portsmouth N                     41.89  
  7 Insley, Reuben            11 Portsmouth N                     43.05  
  8 Bleasdale, Sebastian      11 Alton & Dist                     44.91  
  9 Stefanuti, Lucas          11 Portsmouth N                     46.44  
 10 Garcia, Raphael           11 Co South'ton                     50.44  
 11 Rowland, Kieran           11 Co South'ton                     53.14  
 12 Jones, Lewis E            11 Littleh'pton                     54.23  
 -- Perez, Miguel             11 Portsmouth N                        DQ  
      8.3 Movements of the legs not simultaneous or alternating movement of legs or feet
 
Event 2  Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sadler, Freddie           12 Eastleigh                        33.54  
  2 Grundy, Ethan             12 Eastleigh                        33.71  
  3 Allman, Jack              12 Thame                            34.63  
  4 White, Fraser             12 Eastleigh                        36.55  
  5 Huxford, Max              12 Eastleigh                        37.13  
  6 White, Emerson            12 Co South'ton                     37.45  
  7 Smith, Jake               12 Co South'ton                     37.69  
  8 Mellor, Oliver            12 Rushmoor Ryl                     40.02  
  9 Coventry, Joshua          12 Eastleigh                        41.93  
 10 Nunez-Camacho, Daniel     12 Co South'ton                     44.19  
 11 Lynch, Harrison           12 Co South'ton                     51.23  
 
Event 2  Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Joe               13 Ryde SC                          31.02  
  2 Winter, Logan             13 Portsmouth N                     32.88  
  3 Larby, Thomas             13 Hamble Aq                        33.62  
  4 Insley, Max               13 Portsmouth N                     33.89  
  5 Maughan, Harvey           13 Co South'ton                     37.39  
  6 Lebbern, Oliver           13 Co South'ton                     37.72  
  7 Hutin, Scott              13 Locks Heath                      38.03  
  8 Norris, Joshua            13 Locks Heath                      40.52  
 
Event 2  Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Evan              14 Co South'ton                     30.60  
  2 Wicks, Matthew            14 Portsmouth N                     31.09  
  2 Budd, Liam                14 Portsmouth N                     31.09  
  4 Bessey, Dylan             14 RomseyTotton                     32.21  
  5 Stent, Jacob              14 Havant & Wat                     32.52  
  6 Turner, Jay               14 RomseyTotton                     33.56  
  7 Reeve, Ronnie             14 Hamble Aq                        35.71  
 
Event 2  Boys 15 & Over 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Beckett, Kieran           17 Co South'ton                     26.60  
  2 Muro, Marco               18 Portsmouth N                     26.93  
  3 Weeks, Maximilian         15 S Bournem'th                     27.70  
  4 Lee-Mitchell, Elwyn       15 Co South'ton                     27.99  
  5 Ellis, Tyler              17 Co South'ton                     28.27  
  6 Maughan, Charlie          15 Alton & Dist                     29.97  
  6 Carter, Jack              16 Ryde SC                          29.97  
  8 Stoop, Jan                15 Hamble Aq                        30.18  
  9 Plewes, Rory              15 Alton & Dist                     30.68  
 10 Jenner, Jacob             15 Ryde SC                          31.13  
 11 Jesson, Thomas            15 Co South'ton                     31.26  
 12 Wilby, Matthew            15 Co South'ton                     31.92  
 13 Dziuba, James             16 Ryde SC                          34.49  
 14 Goodman, Alexander        26 Portsmouth N                     40.05  
 
Event 3  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Hannah               10 Portsmouth N                   1:38.88  
                  46.45     1:38.88 (52.43)                                        
  2 Day, Livia                10 Co South'ton                   1:46.24  
                  49.09     1:46.24 (57.15)                                        
  3 Fisher, Ruby              10 Co South'ton                   1:46.25  
                  51.47     1:46.25 (54.78)                                        
  4 Smith, Evie               10 Co South'ton                   1:47.31  
                  50.23     1:47.31 (57.08)                                        
  5 Coles, Jess               10 Portsmouth N                   1:48.67  
                  50.28     1:48.67 (58.39)                                        
  6 Warnes, Holly             10 Alton & Dist                   1:49.08  
                  53.24     1:49.08 (55.84)                                        
  7 Oatley, Jessica           10 Portsmouth N                   1:50.53  
                  52.84     1:50.53 (57.69)                                        
  8 Lambert, Amelia           10 RomseyTotton                   1:52.68  
                  52.16   1:52.68 (1:00.52)                                        
  9 Harris, Fliss E           10 Littleh'pton                   1:52.88  
                  52.99     1:52.88 (59.89)                                        
 10 Raymond, Emily             9 Co South'ton                   1:53.33  
                  53.78     1:53.33 (59.55)                                        
 11 Bland, Emily              10 Locks Heath                    1:57.67  
                  54.89   1:57.67 (1:02.78)                                        
 12 Roostaei, Olya            10 Portsmouth N                   2:01.08  
                  57.16   2:01.08 (1:03.92)                                        
 13 Sanger, Georgia            9 Co South'ton                   2:16.69  
                1:05.16   2:16.69 (1:11.53)                                        
 14 Morgan, Katie-Grace       10 Locks Heath                    2:22.72  
                1:05.95   2:22.72 (1:16.77)                                        
 
Event 3  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Naomi           11 Portsmouth N                   1:37.46  
                  46.74     1:37.46 (50.72)                                        
  2 Dominiak, Larisa          11 Portsmouth N                   1:37.83  
                  47.46     1:37.83 (50.37)                                        
  3 Caws, Emily               11 Co South'ton                   1:40.17  
                  47.15     1:40.17 (53.02)                                        
  4 Doncom, Amelia            11 Hamble Aq                      1:46.45  
                  49.49     1:46.45 (56.96)                                        
  5 Crawford, Rhiannon        11 Co South'ton                   1:48.28  
                  50.72     1:48.28 (57.56)                                        
  6 Elford, Emily             11 WildernWaves                   1:50.35  
                  52.51     1:50.35 (57.84)                                        
  7 Wicks, Rebecca            11 Portsmouth N                   1:52.75  
                  54.42     1:52.75 (58.33)                                        
  8 Nichols, Jasmine          11 Portsmouth N                   1:54.66  
                  52.20   1:54.66 (1:02.46)                                        
  9 Beardsall, Charlotte      11 Locks Heath                    1:54.68  
                  53.95   1:54.68 (1:00.73)                                        
 10 Gledhill-Gilvarry, Molly  11 Co South'ton                   1:58.71  
                  56.92   1:58.71 (1:01.79)                                        
 11 Skelhorn, Amy             11 Portsmouth N                   2:00.83  
                  57.65   2:00.83 (1:03.18)                                        
 
Event 3  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Madeleine          12 Portsmouth N                   1:27.86  
                  41.35     1:27.86 (46.51)                                        
  2 Goddard, Grace            12 Locks Heath                    1:30.25  
                  41.77     1:30.25 (48.48)                                        
  3 Nash, Gabriella           12 Portsmouth N                   1:31.15  
                  42.77     1:31.15 (48.38)                                        
  4 Mowle, Verity             12 Portsmouth N                   1:36.42  
                  45.43     1:36.42 (50.99)                                        
  5 O'Connor, Emily           12 Portsmouth N                   1:36.79  
                  45.48     1:36.79 (51.31)                                        
  6 Croll, Isla               12 Locks Heath                    1:37.50  
                  44.76     1:37.50 (52.74)                                        
  7 Willsher, Teigan          12 Co South'ton                   1:41.09  
                  48.24     1:41.09 (52.85)                                        
  8 Messenger Cobo, Sofia M   12 Portsmouth N                   1:45.54  
                  47.37     1:45.54 (58.17)                                        
  9 Reed, Hannah              12 Portsmouth N                   1:46.10  
                  49.51     1:46.10 (56.59)                                        
 10 McNamara, Leila           12 Locks Heath                    1:47.27  
                  49.21     1:47.27 (58.06)                                        
 11 Glendinning, Elisha       12 Co South'ton                   1:48.27  
                  52.08     1:48.27 (56.19)                                        
 12 Smith, Katie              12 Co South'ton                   1:48.44  
                  50.34     1:48.44 (58.10)                                        
 13 Shaju, Anjana             12 Portsmouth N                   1:48.60  
                  51.10     1:48.60 (57.50)                                        
 14 Goldfarb, Charlotte       12 Portsmouth N                   1:48.84  
                  49.65     1:48.84 (59.19)                                        
 15 Ganado, Zoe               12 Portsmouth N                   1:55.92  
                  55.39   1:55.92 (1:00.53)                                        
 16 Frost, Hannah             12 Littleh'pton                   1:56.56  
                  54.11   1:56.56 (1:02.45)                                        
 -- Packham, Millie           12 Portsmouth N                        DQ  
      7.1 Head not breaking the surface before hands turn inward at widest point in second strok
                  45.26          DQ (52.45)                                        
 
Event 3  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fenwick, Megan            13 WildernWaves                   1:22.35  
                  38.89     1:22.35 (43.46)                                        
  2 Raymond, Ellie            13 Co South'ton                   1:24.59  
                  38.70     1:24.59 (45.89)                                        
  3 Milligan, Jessica         13 Co South'ton                   1:25.03  
                  40.45     1:25.03 (44.58)                                        
  4 Lanza-Valenciano, Maria   13 Hamble Aq                      1:25.65  
                  40.42     1:25.65 (45.23)                                        
  5 Hawkes, Sophie            13 Portsmouth N                   1:26.36  
                  40.53     1:26.36 (45.83)                                        
  6 Murcott, Eloise           13 Portsmouth N                   1:28.34  
                  40.96     1:28.34 (47.38)                                        
  7 Day, Mia                  13 Locks Heath                    1:28.64  
                  41.04     1:28.64 (47.60)                                        
  8 Adamson, Grace            13 Portsmouth N                   1:31.36  
                  43.11     1:31.36 (48.25)                                        
  9 Errington-Noden, Ava      13 Portsmouth N                   1:34.67  
                  45.44     1:34.67 (49.23)                                        
 10 Robinson, Abigail         13 Portsmouth N                   1:39.10  
                  46.55     1:39.10 (52.55)                                        
 11 Hart, Eden                13 Co South'ton                   1:42.91  
                  49.20     1:42.91 (53.71)                                        
 12 Quartsin, Naomi           13 Portsmouth N                   1:43.08  
                  48.26     1:43.08 (54.82)                                        
 13 Day, Jessica              13 Eastleigh                      1:49.96  
                  51.16     1:49.96 (58.80)                                        
 
Event 3  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McCauley-Wright, Freya    14 Portsmouth N                   1:25.26  
                  39.82     1:25.26 (45.44)                                        
  2 Ward, Helena              14 Ringwood                       1:25.29  
                  39.67     1:25.29 (45.62)                                        
  3 Brew, Olivia L            14 Lewes                          1:25.75  
                  40.15     1:25.75 (45.60)                                        
  4 Thompson, Fae             14 Hamble Aq                      1:26.42  
                  40.17     1:26.42 (46.25)                                        
  5 Bassett, Gemma            14 Portsmouth N                   1:27.33  
                  41.25     1:27.33 (46.08)                                        
  6 Sambles, Roseanna         14 Portsmouth N                   1:31.52  
                  41.99     1:31.52 (49.53)                                        
 -- Taylor, Keely             14 Littleh'pton                        DQ  
      4.4 Start before starting signal
                  50.04          DQ (56.02)                                        
 
Event 3  Girls 15 & Over 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Day, Neve                 15 Co South'ton                   1:22.74  
                  38.59     1:22.74 (44.15)                                        
  2 Clifford, Joanna          15 Alton & Dist                   1:23.84  
                  39.05     1:23.84 (44.79)                                        
  3 Brown, Anezka             15 Co South'ton                   1:29.03  
                  42.73     1:29.03 (46.30)                                        
  4 Juraszczyk, Julia         16 Co South'ton                   1:40.71  
                  47.54     1:40.71 (53.17)                                        
  5 Whittenham, Emma          15 Portsmouth N                   1:44.20  
                  49.52     1:44.20 (54.68)                                        
  6 Short, Chloe              15 Co South'ton                   1:56.74  
                  56.04   1:56.74 (1:00.70)                                        
 
Event 4  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Jacob              10 Portsmouth N                   1:27.73  
                  43.35     1:27.73 (44.38)                                        
  2 Wey, Joe                  10 Alton & Dist                   1:29.08  
                  42.76     1:29.08 (46.32)                                        
  3 Ellis, Toby               10 Locks Heath                    1:31.55  
                  44.13     1:31.55 (47.42)                                        
  4 Jebb, Xavi                10 Poole                          1:31.73  
                  44.54     1:31.73 (47.19)                                        
  5 Maughan, William          10 Co South'ton                   1:31.80  
                  42.02     1:31.80 (49.78)                                        
  6 Rees, Ned                 10 Portsmouth N                   1:33.44  
                  45.76     1:33.44 (47.68)                                        
  7 Emre, George              10 Portsmouth N                   1:35.84  
                  46.97     1:35.84 (48.87)                                        
  8 Gayle, Christian          10 Portsmouth N                   1:38.08  
                  44.75     1:38.08 (53.33)                                        
  9 Sadler, Adam              10 Eastleigh                      1:40.70  
                  49.13     1:40.70 (51.57)                                        
 10 Brady-Hercock, Cian        9 Portsmouth N                   1:44.92  
                  50.42     1:44.92 (54.50)                                        
 11 Summerton, Harry          10 Hamble Aq                      1:48.27  
                1:48.27         1:48.27 ( )                                        
 12 Dick, Daniel              10 Co South'ton                   1:49.81  
                  52.30     1:49.81 (57.51)                                        
 13 Taplin, Finley             9 Locks Heath                    1:51.92  
                  55.79     1:51.92 (56.13)                                        
 14 O'Neill, Spencer          10 Portsmouth N                   1:52.20  
                  54.46     1:52.20 (57.74)                                        
 -- Nizami, Faisal            10 Portsmouth N                        DQ  
      6.4 Did not touch the wall during the turn
                  49.37          DQ (52.69)                                        
 -- Crabb, Ethan              10 Co South'ton                        DQ  
      6.4 Not on the back when leaving the wall
                1:08.33        DQ (1:07.25)                                        
 -- McCauley-Wright, Adam     10 Portsmouth N                        DQ  
      6.2 Left position on the back (other than to initiate a turn)
                  41.14          DQ (45.66)                                        
 
Event 4  Boys 11 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hurr, Judah               11 Portsmouth N                   1:24.40  
                  41.66     1:24.40 (42.74)                                        
  2 Marchant, Daniel          11 Co South'ton                   1:25.62  
                  42.21     1:25.62 (43.41)                                        
  3 Valentine, Nathan         11 Portsmouth N                   1:25.97  
                  41.48     1:25.97 (44.49)                                        
  4 Wilson, Daniel            11 Portsmouth N                   1:28.09  
                  42.31     1:28.09 (45.78)                                        
  5 Adams-Donohoe, Mason      11 Ryde SC                        1:30.81  
                  44.97     1:30.81 (45.84)                                        
  6 Insley, Reuben            11 Portsmouth N                   1:31.69  
                  45.20     1:31.69 (46.49)                                        
  7 Sheppard, Harry           11 Ryde SC                        1:32.69  
                  45.80     1:32.69 (46.89)                                        
  8 Garcia, Raphael           11 Co South'ton                   1:38.32  
                  47.82     1:38.32 (50.50)                                        
  9 Stefanuti, Lucas          11 Portsmouth N                   1:38.44  
                  46.51     1:38.44 (51.93)                                        
 10 McCormack, Reuben         11 Portsmouth N                   1:38.48  
                  47.88     1:38.48 (50.60)                                        
 11 Bleasdale, Sebastian      11 Alton & Dist                   1:38.94  
                  47.18     1:38.94 (51.76)                                        
 12 Mayo, Jake                11 Portsmouth N                   1:42.44  
                  49.76     1:42.44 (52.68)                                        
 13 Jones, Lewis E            11 Littleh'pton                   1:48.71  
                  53.20     1:48.71 (55.51)                                        
 14 Perez, Miguel             11 Portsmouth N                   1:54.63  
                  54.36   1:54.63 (1:00.27)                                        
 -- Rowland, Kieran           11 Co South'ton                        DQ  
      6.4 More than one single or double simultaneous arm pull used to initiate the turn or not
                  55.16          DQ (58.09)                                        
 
Event 4  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, Fraser             12 Eastleigh                      1:15.15  
                  36.45     1:15.15 (38.70)                                        
  2 Allman, Jack              12 Thame                          1:19.99  
                  38.32     1:19.99 (41.67)                                        
  3 Mellor, Oliver            12 Rushmoor Ryl                   1:20.98  
                  39.64     1:20.98 (41.34)                                        
  4 Coventry, Joshua          12 Eastleigh                      1:22.06  
                  39.36     1:22.06 (42.70)                                        
  5 Smith, Jake               12 Co South'ton                   1:22.09  
                  40.56     1:22.09 (41.53)                                        
  6 Mavrikakis, Lewis         12 Portsmouth N                   1:29.70  
                  43.22     1:29.70 (46.48)                                        
  7 Snelgar, Luke             12 WildernWaves                   1:31.96  
                  43.60     1:31.96 (48.36)                                        
  8 Lynch, Harrison           12 Co South'ton                   1:38.35  
                  49.29     1:38.35 (49.06)                                        
 
Event 4  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winter, Logan             13 Portsmouth N                   1:10.13  
                  33.34     1:10.13 (36.79)                                        
  2 Insley, Max               13 Portsmouth N                   1:20.73  
                  40.20     1:20.73 (40.53)                                        
  3 Roostaei, Malek           13 Portsmouth N                   1:22.30  
                  38.94     1:22.30 (43.36)                                        
  4 Clarke, Jack              13 Portsmouth N                   1:23.76  
                  41.07     1:23.76 (42.69)                                        
  5 Hutin, Scott              13 Locks Heath                    1:33.86  
                  44.28     1:33.86 (49.58)                                        
 
Event 4  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weeks, Kai                14 Bourmth Coll                   1:06.37  
                  31.84     1:06.37 (34.53)                                        
  2 Budd, Liam                14 Portsmouth N                   1:06.56  
                  33.12     1:06.56 (33.44)                                        
  3 Bessey, Dylan             14 RomseyTotton                   1:15.35  
                  35.63     1:15.35 (39.72)                                        
  4 Kennedy, Harrison         14 Locks Heath                    1:22.17  
                  39.45     1:22.17 (42.72)                                        
  5 Greaves, Joe D            14 Littleh'pton                   1:22.46  
                  39.07     1:22.46 (43.39)                                        
  6 Reeve, Ronnie             14 Hamble Aq                      1:24.37  
                  40.03     1:24.37 (44.34)                                        
  7 Bown, Oliver              14 WildernWaves                   1:27.49  
                  42.79     1:27.49 (44.70)                                        
 
Event 4  Boys 15 & Over 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Muro, Marco               18 Portsmouth N                   1:02.86  
                  30.17     1:02.86 (32.69)                                        
  2 Corrigan, James           21 Portsmouth N                   1:03.36  
                  30.90     1:03.36 (32.46)                                        
  3 Edge, Alexander           16 Portsmouth N                   1:04.45  
                  31.55     1:04.45 (32.90)                                        
  4 Langan, Rob               30 Co South'ton                   1:05.55  
                  31.24     1:05.55 (34.31)                                        
  5 Jenner, Jacob             15 Ryde SC                        1:08.41  
                  33.28     1:08.41 (35.13)                                        
  6 Plewes, Rory              15 Alton & Dist                   1:10.06  
                  33.95     1:10.06 (36.11)                                        
  7 Maughan, Charlie          15 Alton & Dist                   1:10.70  
                  32.96     1:10.70 (37.74)                                        
  8 Stoop, Jan                15 Hamble Aq                      1:11.12  
                  34.42     1:11.12 (36.70)                                        
 
Event 5  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fisher, Ruby              10 Co South'ton                   1:17.73  
                  38.48     1:17.73 (39.25)                                        
  2 Oatley, Jessica           10 Portsmouth N                   1:19.63  
                  38.23     1:19.63 (41.40)                                        
  3 Jack, Ellie                9 Trafford Met                   1:19.82  
                  38.02     1:19.82 (41.80)                                        
  4 Day, Hannah               10 Portsmouth N                   1:21.85  
                  38.34     1:21.85 (43.51)                                        
  5 O'Brien, Nell             10 Ryde SC                        1:23.30  
                  40.43     1:23.30 (42.87)                                        
  6 Day, Livia                10 Co South'ton                   1:26.81  
                  40.70     1:26.81 (46.11)                                        
  7 North, Betsy               9 Hamble Aq                      1:28.59  
                  41.23     1:28.59 (47.36)                                        
  8 Martin, Gabrielle         10 Co South'ton                   1:28.64  
                  41.73     1:28.64 (46.91)                                        
  9 Smith, Daisy              10 Locks Heath                    1:28.67  
                  39.95     1:28.67 (48.72)                                        
 10 Lambert, Amelia           10 RomseyTotton                   1:28.81  
                  41.25     1:28.81 (47.56)                                        
 11 Smith, Evie               10 Co South'ton                   1:29.71  
                  42.81     1:29.71 (46.90)                                        
 12 Harris, Fliss E           10 Littleh'pton                   1:29.82  
                  42.20     1:29.82 (47.62)                                        
 13 Aris, Charlotte            9 Locks Heath                    1:30.06  
 14 Raymond, Emily             9 Co South'ton                   1:30.92  
                  43.77     1:30.92 (47.15)                                        
 15 Sanger, Beatrice          10 Co South'ton                   1:31.44  
                  42.70     1:31.44 (48.74)                                        
 16 Ballinger, Angel          10 Ryde SC                        1:32.71  
                  43.37     1:32.71 (49.34)                                        
 17 Grundy, Jorja              9 Eastleigh                      1:33.32  
                  44.04     1:33.32 (49.28)                                        
 18 Warnes, Holly             10 Alton & Dist                   1:33.44  
                  44.06     1:33.44 (49.38)                                        
 19 Roostaei, Olya            10 Portsmouth N                   1:35.84  
                  44.84     1:35.84 (51.00)                                        
 20 Tutton, Ellie             10 Eastleigh                      1:36.42  
                  44.92     1:36.42 (51.50)                                        
 21 Lynch, Evie               10 Co South'ton                   1:37.13  
                  48.22     1:37.13 (48.91)                                        
 22 Bland, Emily              10 Locks Heath                    1:37.45  
                  45.64     1:37.45 (51.81)                                        
 23 Russell, Emily             9 Locks Heath                    1:51.00  
                  51.71     1:51.00 (59.29)                                        
 24 Davies, Lily               9 Co South'ton                   1:52.85  
                  48.50   1:52.85 (1:04.35)                                        
 25 Morgan, Katie-Grace       10 Locks Heath                    1:53.06  
                  52.69   1:53.06 (1:00.37)                                        
 
Event 5  Girls 11 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bassett, Alexandra        11 Co South'ton                   1:10.08  
                  33.51     1:10.08 (36.57)                                        
  2 Heap, Olivia              11 Alton & Dist                   1:10.42  
                  33.63     1:10.42 (36.79)                                        
  3 Eades, Rosie              11 Alton & Dist                   1:11.06  
                  34.06     1:11.06 (37.00)                                        
  4 Grinstead, Lexi           11 Alton & Dist                   1:16.25  
                  36.43     1:16.25 (39.82)                                        
  5 Dominiak, Larisa          11 Portsmouth N                   1:16.40  
                  36.33     1:16.40 (40.07)                                        
  6 Robinson, Naomi           11 Portsmouth N                   1:16.53  
                  36.91     1:16.53 (39.62)                                        
  7 Stent, Eleanor            11 Havant & Wat                   1:18.30  
                  37.45     1:18.30 (40.85)                                        
  8 Rolls, Lexi               11 WildernWaves                   1:19.14  
                  37.81     1:19.14 (41.33)                                        
  9 Wicks, Rebecca            11 Portsmouth N                   1:20.06  
                  38.60     1:20.06 (41.46)                                        
 10 Likely, Amber             11 Portsmouth N                   1:20.84  
                  37.53     1:20.84 (43.31)                                        
 11 Caws, Emily               11 Co South'ton                   1:22.11  
                  38.71     1:22.11 (43.40)                                        
 12 Elford, Emily             11 WildernWaves                   1:22.67  
                  40.51     1:22.67 (42.16)                                        
 13 Beardsall, Charlotte      11 Locks Heath                    1:27.44  
                  41.22     1:27.44 (46.22)                                        
 14 Doncom, Amelia            11 Hamble Aq                      1:27.95  
                  40.84     1:27.95 (47.11)                                        
 15 Skelhorn, Amy             11 Portsmouth N                   1:31.50  
                  43.21     1:31.50 (48.29)                                        
 16 Crawford, Rhiannon        11 Co South'ton                   1:33.38  
                  44.55     1:33.38 (48.83)                                        
 17 Gledhill-Gilvarry, Molly  11 Co South'ton                   1:36.51  
                  46.45     1:36.51 (50.06)                                        
 18 Prentice, Lilly-Mae       11 Portsmouth N                   1:37.07  
                  45.20     1:37.07 (51.87)                                        
 19 Nichols, Jasmine          11 Portsmouth N                   1:50.52  
                  49.78   1:50.52 (1:00.74)                                        
 
Event 5  Girls 12 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Madeleine          12 Portsmouth N                   1:07.79  
                  32.68     1:07.79 (35.11)                                        
  2 Goddard, Grace            12 Locks Heath                    1:07.91  
                  32.33     1:07.91 (35.58)                                        
  3 Nash, Gabriella           12 Portsmouth N                   1:11.57  
                  34.54     1:11.57 (37.03)                                        
  4 Birkett, Victoria         12 Hamble Aq                      1:12.05  
                  34.71     1:12.05 (37.34)                                        
  5 Sutherland, Eva           12 Portsmouth N                   1:12.77  
                  34.19     1:12.77 (38.58)                                        
  6 O'Connor, Emily           12 Portsmouth N                   1:12.91  
                  34.85     1:12.91 (38.06)                                        
  7 Willsher, Tara            12 Co South'ton                   1:14.19  
                  35.25     1:14.19 (38.94)                                        
  8 Willsher, Teigan          12 Co South'ton                   1:16.21  
                  36.34     1:16.21 (39.87)                                        
  9 Mowle, Verity             12 Portsmouth N                   1:17.17  
                  36.87     1:17.17 (40.30)                                        
 10 Selby, Lucy               12 Locks Heath                    1:18.31  
                  36.72     1:18.31 (41.59)                                        
 11 Cove, Leah-May            12 WildernWaves                   1:19.00  
                  38.70     1:19.00 (40.30)                                        
 12 Goldfarb, Charlotte       12 Portsmouth N                   1:21.35  
                  37.90     1:21.35 (43.45)                                        
 13 Smith, Katie              12 Co South'ton                   1:21.76  
                  38.11     1:21.76 (43.65)                                        
 14 Glendinning, Elisha       12 Co South'ton                   1:21.77  
                  38.43     1:21.77 (43.34)                                        
 15 Shaju, Anjana             12 Portsmouth N                   1:21.81  
                  38.47     1:21.81 (43.34)                                        
 16 Reed, Hannah              12 Portsmouth N                   1:22.15  
                  38.47     1:22.15 (43.68)                                        
 17 Packham, Millie           12 Portsmouth N                   1:22.81  
                  38.64     1:22.81 (44.17)                                        
 18 Jesson, Milly             12 Co South'ton                   1:24.34  
                  40.09     1:24.34 (44.25)                                        
 19 Messenger Cobo, Sofia M   12 Portsmouth N                   1:27.42  
                  41.56     1:27.42 (45.86)                                        
 20 Frost, Hannah             12 Littleh'pton                   1:27.58  
                  42.30     1:27.58 (45.28)                                        
 21 Hodgson, Joy              12 Alton & Dist                   1:27.81  
                  41.94     1:27.81 (45.87)                                        
 22 Roostaei, Hadiyh          12 Portsmouth N                   1:31.02  
                  42.37     1:31.02 (48.65)                                        
 23 McNamara, Leila           12 Locks Heath                    1:33.16  
                  43.75     1:33.16 (49.41)                                        
 24 Ganado, Zoe               12 Portsmouth N                   1:34.16  
                  45.11     1:34.16 (49.05)                                        
 
Event 5  Girls 13 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hawkes, Sophie            13 Portsmouth N                   1:03.55  
                  30.63     1:03.55 (32.92)                                        
  2 McCulloch, Mia            13 Portsmouth N                   1:04.38  
                  30.85     1:04.38 (33.53)                                        
  3 Ayling, Amelia            13 Locks Heath                    1:05.34  
                  31.78     1:05.34 (33.56)                                        
  4 Murcott, Eloise           13 Portsmouth N                   1:06.27  
                  31.52     1:06.27 (34.75)                                        
  5 Fenwick, Megan            13 WildernWaves                   1:06.73  
                  32.27     1:06.73 (34.46)                                        
  6 Garcia, Ysabelle          13 Co South'ton                   1:06.97  
                  31.76     1:06.97 (35.21)                                        
  7 Milligan, Jessica         13 Co South'ton                   1:07.12  
                  32.42     1:07.12 (34.70)                                        
  8 Day, Mia                  13 Locks Heath                    1:07.32  
                  32.55     1:07.32 (34.77)                                        
  9 Lanza-Valenciano, Maria   13 Hamble Aq                      1:09.92  
                  34.13     1:09.92 (35.79)                                        
 10 Williams, Amy             13 Eastleigh                      1:11.16  
                  33.78     1:11.16 (37.38)                                        
 11 Mclaren, Amber            13 Hamble Aq                      1:11.68  
                  33.52     1:11.68 (38.16)                                        
 12 Russell, Abigail          13 Locks Heath                    1:11.96  
                  34.50     1:11.96 (37.46)                                        
 13 Boardman, Katy            13 Hamble Aq                      1:12.37  
                  34.30     1:12.37 (38.07)                                        
 14 Barbary, Isabel           13 Locks Heath                    1:12.95  
                  34.31     1:12.95 (38.64)                                        
 15 Adamson, Grace            13 Portsmouth N                   1:13.90  
                  35.37     1:13.90 (38.53)                                        
 16 Hill, Amy                 13 Hamble Aq                      1:14.32  
                  35.62     1:14.32 (38.70)                                        
 17 Hart, Eden                13 Co South'ton                   1:14.78  
                  36.19     1:14.78 (38.59)                                        
 18 Anthes, Ella              13 WildernWaves                   1:15.26  
                  36.43     1:15.26 (38.83)                                        
 19 Errington-Noden, Ava      13 Portsmouth N                   1:16.11  
                  35.62     1:16.11 (40.49)                                        
 20 Bee, Jessica              13 WildernWaves                   1:17.66  
                  36.96     1:17.66 (40.70)                                        
 21 Quartsin, Naomi           13 Portsmouth N                   1:18.09  
                  36.75     1:18.09 (41.34)                                        
 22 Day, Jessica              13 Eastleigh                      1:19.80  
                  38.05     1:19.80 (41.75)                                        
 23 Woolvine, Anya            13 Eastleigh                      1:21.03  
                  37.59     1:21.03 (43.44)                                        
 24 Robinson, Abigail         13 Portsmouth N                   1:28.88  
                  42.32     1:28.88 (46.56)                                        
 
Event 5  Girls 14 Year Olds 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Aspinall, Molly           14 Hamble Aq                      1:02.99  
                  30.24     1:02.99 (32.75)                                        
  2 McCauley-Wright, Freya    14 Portsmouth N                   1:05.18  
                  30.79     1:05.18 (34.39)                                        
  3 Lamb, Shannon             14 Hamble Aq                      1:05.59  
                  31.73     1:05.59 (33.86)                                        
  4 Critchley, Kelsey         14 Ryde SC                        1:06.60  
                  31.82     1:06.60 (34.78)                                        
  5 Pilton, Emily             14 WildernWaves                   1:07.26  
                  32.41     1:07.26 (34.85)                                        
  6 Brew, Olivia L            14 Lewes                          1:07.47  
                  31.23     1:07.47 (36.24)                                        
  7 Steiner, Lucy             14 Alton & Dist                   1:07.49  
                  33.19     1:07.49 (34.30)                                        
  8 Marx, Alex                14 Portsmouth N                   1:07.59  
                  32.16     1:07.59 (35.43)                                        
  9 Bassett, Gemma            14 Portsmouth N                   1:07.80  
                  32.49     1:07.80 (35.31)                                        
 10 Summerton, Sophie         14 Hamble Aq                      1:07.92  
                  32.51     1:07.92 (35.41)                                        
 11 North, Freya              14 Hamble Aq                      1:11.57  
                  34.12     1:11.57 (37.45)                                        
 12 Pabis, Amelia             14 Co South'ton                   1:12.14  
                  34.26     1:12.14 (37.88)                                        
 13 Foster, Anna L            14 WildernWaves                   1:13.57  
                  35.59     1:13.57 (37.98)                                        
 14 Hodgson, Bonnie           14 Alton & Dist                   1:16.37  
                  36.69     1:16.37 (39.68)                                        
 15 Gledhill-Gilvarry, Mabel  14 Co South'ton                   1:22.85  
                  38.57     1:22.85 (44.28)                                        
 
Event 5  Girls 15 & Over 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willsher, Courtney        15 Co South'ton                   1:04.19  
                  30.91     1:04.19 (33.28)                                        
  2 Day, Neve                 15 Co South'ton                   1:05.23  
                  31.57     1:05.23 (33.66)                                        
  3 Dowling, Katie            15 Co South'ton                   1:05.36  
                  31.29     1:05.36 (34.07)                                        
  4 Clifford, Joanna          15 Alton & Dist                   1:06.00  
                  32.00     1:06.00 (34.00)                                        
  5 Elford, Louise            15 WildernWaves                   1:08.80  
                  32.66     1:08.80 (36.14)                                        
  6 Routledge, Charlotte      16 Bracknell                      1:09.36  
                  33.10     1:09.36 (36.26)                                        
  7 Slater, Jessica           15 Co South'ton                   1:13.33  
                  34.59     1:13.33 (38.74)                                        
  8 Cogger, Charley           15 Ryde SC                        1:15.66  
                  35.82     1:15.66 (39.84)                                        
  9 Juraszczyk, Julia         16 Co South'ton                   1:18.11  
                  37.20     1:18.11 (40.91)                                        
 10 Whittenham, Emma          15 Portsmouth N                   1:18.86  
                  38.38     1:18.86 (40.48)                                        
 11 Short, Chloe              15 Co South'ton                   1:20.58  
                  37.78     1:20.58 (42.80)